:: دوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 75-88 برگشت به فهرست نسخه ها
واضح سازی مفهوم نقش پرستار متخصص در بخش مراقبت های ویژه: تحلیل مفهوم با رویکرد راجرز
سعید هاشمی ، امیر واحدیان عظیمی ، حسین محمودی*
دانشیار،دکترای تخصصی پرستاری، مرکز تحقیقات تروما، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران h.mahmoudi@bmsu.ac.ir
چکیده:   (613 مشاهده)
مقدمه: در عصر جدید نیاز به داشتن پرستارانی با نقش تخصصی به دلایلی هم چون پیشرفت تکنولوژی، افزایش سن و بروز بیماری های مزمن برای دریافت مراقبت باکیفیت و کاهش هزینه های درمانی بیش از بیش احساس می شود.
روش کار: دراین مطالعه از رویکرد تکاملی راجرز برای شفاف سازی مفهوم نقش پرستار متخصص در بخش مراقبت های ویژه استفاده شد. به این منظور پایگاه های انگلیسی زبانPubmed, Scopus, Web of Sciences،Science direct, Proquest از سال 1980 تا 2019 و پایگاه های فارسی ، Iran Medex، , SID و Magiran از سال 1370 تا 1397  با استفاده از کلمات کلیدی پرستار متخصص، نقش پرستار متخصص در بخش مراقبت ویژه و معادل های انگلیسی آن مورد جستجو قرار گرفت. از 1600 مطالعه اولیه، 12 مقاله وارد تحلیل نهایی شد.
یافته ها: در این مطالعه، ویژگی های مفهوم پرستار متخصص بخش مراقبتهای ویژه در دو بعد بهبود بیمار، بهبود کیفیت ارائه خدمات و تسهیل در ترخیص زودتر بیمار از بخش مراقبت های ویژه شناسایی شدند. پیشایندها مشتمل برداشتن حداقل مدرک کارشناسی، تعهد حرفه ای و تفکر انتقادی، محیط بالینی و آموزشی حرفه ای، داشتن اساتید مجرب و حرفه ای و پیامدها نیز دربردارنده رضایت خدمات گیرندگان و خانواده بیماران، ارائه مراقبت با کیفیت، تسهیل در روند ترخیص زودهنگام بیماران،کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم درمانی، جلوگیری از ایجاد و پیشرفت عفونت های بیمارستانی بودند.
نتیجه گیری: یافته های مطالعه مفهوم نقش پرستار متخصص در بخش مراقبت های ویژه را مورد شناسایی قرار داده است و نشان می دهد که پرستار متخصص دارای ماهیتی پیچیده، دایمی، متنوع و پویاست و پرستار متخصص نقش مهمی را در ارائه مراقبت به بیماران از جمله ارائه مراقبت با کیفیت در بالین، کاهش هزینه های درمانی و جلوگیری از ایجاد عفونت های بیمارستانی ایفا می کند. آگاهی از ویژگی های مفهوم نقش پرستار متخصص در بخش مراقبت های ویژه، پیشایندها و پیامدهای گسترده آن بیش ار پیش منجر به ارتقاء جایگاه، اهمیت و کاربرد این مفهوم در حرفه پرستاری می گردد و ابزاری اکتشافی برای بررسی و تحقیق بیشتر و گسترش بدنه دانش موجود در این حرفه محسوب می شود.
واژه‌های کلیدی: پرستار متخصص، تحلیل مفهوم، مراقبت ویژه.
متن کامل [PDF 308 kb]   (269 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/1 | پذیرش: 1399/6/16 | انتشار: 1399/6/19


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها